A miniszterek, az Európai Bizottság új nemzetközi kereskedelmi és beruházási stratégiáját tartalmazó közleményére reagáló következtetéseket fogadtak el. Ebben jól tükröződik a vita során magyar részről következetesen képviselt álláspont, amely szerint a kereskedelelmpolitikai kapcsolatoknak elsődlegesen az Unión belüli foglalkoztatás-bővítés és növekedés céljait kell szolgálniuk.
A miniszterek áttekintették Kereskedelmi Világszervezet (WTO) december 15. és 18. között megtartandó 10. Miniszteri Értekezletére való felkészülés helyzetét, az EU Ázsiával fennálló kereskedelmi kapcsolatainak helyzetét, tájékoztatást kaptak az EU-orosz-ukrán háromoldalú konzultációkról és az európai acélipar helyzetéről.
A miniszterek megvitatták az EU-USA között folyó Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség (TTIP) tárgyalásainak legutóbbi fejleményeit és kilátásait. Az Európai Bizottság helyzetértékelése alapján a tárgyalások felgyorsulására a közeljövőben nem lehet számítani. A következő hónapokban elsősorban a technikai kérdések terén várható előrehaladás, amennyiben erre az USA megfelelő elkötelezettséget mutat. Magyar részről megnyugtató, hogy az Európai Bizottság álláspontunkkal megegyezően a végeredmény tartalmát tekinti elsődlegesnek és nem törekszik bármi áron a tárgyalások jövő évi lezárására. Magyarország egy olyan megállapodás kialakításában érdekelt, amely kiegyensúlyozott és amelynek előnyeiből valamint igazodási terheiből minden tagállam és gazdasági ágazat arányosan részesedik.
Malmström kereskedelmi biztos áttekintést adott az EU-Mercosur szabadkereskedelmi tárgyalások újraindításának lehetőségeiről. Magyar részről támogatjuk egy megfelelő ambíciószintű és egyensúlyú, a partnerek számára az EU vállalásaival közel azonos szintű kötelezettségeket előíró és a magyar agrárérzékenységeket megfelelően figyelembe vevő megállapodás létrehozását. Arra biztattuk az Európai Bizottságot, hogy a tárgyalások újraindításáról hozandó döntésnél különösen ügyeljen a viszonossági elvárás érvényesítésére.