A Tanácson megállapodás született a területi alapú tartalomkorlátozás, illetve a vevő állampolgársága, lakóhelye vagy székhelye alapján történő egyéb megkülönböztetés elleni fellépésről szóló rendeletről („geo-blocking” rendelet). Összhangban a digitális egységes piaci stratégiával a rendelet általános célja az elektronikus kereskedelem ösztönzése. A most elfogadott tanácsi általános megközelítés alapján, a rendes jogalkotási eljárás következő lépéseként megkezdődhetnek a tárgyalások az Európai Parlamenttel. Kecsmár Krisztián államtitkár úr üdvözölte a szlovák elnökség munkáját és támogatta a kompromisszumos javaslatot, amely megfelelő egyensúlyt teremt a fogyasztók érdekeinek védelme, a kereskedők szerződéses szabadságának biztosítása és a jogbiztonság érvényesítése között.
A Tanács, Elżbieta Bieńkowska biztos asszony jelenlétében politikai vitát folytatott az Egységes piaci stratégia megvalósításáról. Lepsényi István államtitkár úr hangsúlyozta az indokolatlan és aránytalan szabályozási és egyéb korlátozások lebontásának szükségességét, mindazonáltal kiemelte, hogy minden új jogalkotási javaslatnak követni kell a jobb jogalkotás alapelveit összpontosítva az adminisztratív eljárások egyszerűsítésére.
A reálgazdaság versenyképességi helyzetének értékelése során a résztvevők áttekintették a készségfejlesztés lehetőségeit, illetve az oktatási rendszer és a munkaerőpiac közötti kapcsolatot. A véleménycserére Elżbieta Bieńkowska biztos asszony prezentációja alapján került sor. Lepsényi István államtitkár úr kifejtette, hogy Magyarország számára kiemelt fontosságú a megfelelő szakmai készségekkel felvértezett munkaerő kiképzése és megtartása, a lakosság minél nagyobb arányban való aktivizálása.
Az Egyesült Királyság megerősítette, hogy folytatni fogják az Egységes Szabadalmi Bíróságról szóló megállapodás ratifikációs eljárását, és együtt fognak működni a tagállamokkal annak érdekében, hogy az egységes szabadalmi rendszer mihamarabb, 2017 első félévében elindulhasson. Kecsmár Krisztián államtitkár úr számos tagállami miniszter és Bienkowska biztos asszony mellett hangsúlyozta, hogy az európai ipar érdekét is a minél szélesebb földrajzi lefedettségű, a közeljövőben hatályba lépő, egységes szabadalmi rendszer szolgálja.
Magyar kezdeményezésre a tanácskozáson a résztvevők foglalkoztak a jelenleg még nyilvános konzultáció alatt álló szociális jogok európai pillérének létrehozásáról szóló előzetes bizottsági tervezettel is. Magyarország részéről Lepsényi István államtitkár kiemelte, hogy a kezdeményezés húsz szakpolitikai területet magába foglaló ambiciózus és komplex, a foglalkoztatás- és szociálpolitikai aspektusok mellett a gazdaságpolitikai és versenyképességi szempontok teljes körű figyelembe vételét igénylő célokat fogalmaz meg, sok esetben azonban nem világos, hogy ezeket milyen eszközök révén valósítaná meg. Ennélfogva elengedhetetlen, hogy a Bizottság javaslata a Versenyképességi Tanácsban is rendszeresen napirenden legyen. A szociális jogok európai pillérének – amennyiben létrejön – szorosan kapcsolódnia kell a létező eszközökhöz, tiszteletben kell tartania a tagállami hatásköröket és a szubszidiaritás elvét, továbbá olyan módon kell megvalósítani, hogy a belső piac integritása ne sérüljön. Tükröznie kell, hogy az eurót már alkalmazó és nem alkalmazó tagországok helyzete különböző, ahogy azt az állam- és kormányfők által elfogadott 2013. októberi és decemberi következtetések is kiemelik.
Az informális ebéd során a miniszterek az európai autóipar jövőjéről tartottak eszmecserét. Ennek során áttekintették, hogy milyen fő kihívásokkal találják szemben magukat a gyártók, és ezekre reagálva milyen prioritások mentén kellene cselekedniük. Lepsényi István államtitkár tájékoztatta kollégáit Jedlik Terv főbb intézkedéseiről, beszámolt a 2016. november 17-én megrendezett Budapest Regionális Csúcstalálkozóról, valamint ismertette a magyar kormány járműipari tesztpálya építésére vonatkozó terveit.
Az üléssel kapcsolatos további részletek a kormányzati honlapon olvashatóak.