22 Nov

2016. november 18-án lezárult a Marrakeshben megrendezett COP22 nemzetközi klímakonferencia, amelyen számos ország ratifikálta a Párizsi Megállapodást - köztük Olaszország, az Egyesült Királyság, Japán és Ausztrália - ezzel a konferencia végére 111-re bővült a csatlakozott részes felek száma. A 2015 decemberében elfogadott Párizsi Megállapodás november 5-i hatályba lépésének eredményeként került összehívásra a Részes Felek első konferenciája (CMA1).

A két hetes Afrika klímacsúcsnak is nevezett konferencia főbb feladata a végrehajtási szabályok kialakítása volt. A COP22 klímakonferencia többek között az alábbi témákra fókuszált: a Párizsi Munkaterv és Megállapodás részletszabályainak kidolgozása; az üvegházhatású-gázok nyomon követése és hitelesítése, valamint felkészülés a 2018-as Támogató Párbeszédre.

A tárgyalások során kiemelt téma volt a fejlett országok által nyújtott nemzetközi klímafinanszírozás (évi 100 milliárd USD) 2020-ig, ugyanakkor a fejlődő országok részéről nagyon fontos kérdés a 2020 utáni finanszírozási források elérhetősége. Számos ország (köztük az Egyesült Államok, Kanada, Mexikó, Németország) hosszú távú, 2050-ig tartó kibocsátás-csökkentési stratégiát jelentette be a konferencia alatt. Az előzőeken túl több, a klímaváltozás elleni harcot segítő kezdeményezést is elindítottak (például az ún. “2050 pathways platform”).

Az Európai Bizottság három nyilatkozatot írt alá az EU nevében: a megújuló energiára vonatkozó kezdeményezésről szóló EU-Afrika együttes nyilatkozatot; valamint a Mozambikkal folytatandó éghajlatügyi együttműködésről szóló kétoldalú nyilatkozatot és végül az éghajlatváltozás okozta kockázatok elleni biztosításra vonatkozó kezdeményezésről szóló együttes nyilatkozatot.

A részes felek szintén elfogadtak egy nyilatkozatot, kifejezve elkötelezettségüket a klímaváltozással és fenntartható fejlődéssel összefüggésben a végrehajtás és az intézkedések új korszakának irányába.

A nyilatkozat az alábbi linken olvasható:

http://unfccc.int/files/meetings/marrakech_nov_2016/application/pdf/marrakech_action_proclamation.pdf

A COP22 és a CMA1 döntései az alábbi helyen érhetőek el:

http://unfccc.int/2860.php#auv

A konferencia során a Meteorológiai Világszervezet bejelentette, hogy várhatóan 2016 lesz a valaha mért legmelegebb év, ugyanis az előzetes adatok szerint a 2016-os globális hőmérséklet körülbelül 1,2°C-al magasabb az iparosodás előtti szinthez képest.