A soros szlovák elnökséget Ján Richter munka, szociális-és családügyi miniszter, az Európai Bizottságot Marianne Thyssen foglalkoztatásért, szociális ügyekért, munkavállalói készségekért és mobilitásért felelős biztos képviselte az ülésen.
A foglalkoztatási és szociális miniszterek elfogadták a Tanács határozatát a tagállamok 2016. évi foglalkoztatáspolitikáira vonatkozó iránymutatásokról, valamint a Növekedési és Foglalkoztatási Háromoldalú Szociális Csúcstalálkozóról szóló tanácsi határozatot.
A miniszterek továbbá általános megközelítést értek el a munkájuk során rákkeltő anyagokkal (karcinogénekkel) és mutagénekkel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelv-tervezet kapcsán, a szlovák elnökség kompromisszumos javaslata, és benne az eredeti bizottsági javaslatban szereplő határértékek tekintetében. A soron következő máltai elnökség tehát ezen megállapodás alapján fogja majd tudni elkezdeni az egyeztetést (trialógusokat) az Európai Parlamenttel a későbbiekben az általános jogalkotási (együttdöntési) eljárás keretében.
A miniszterek emellett politikai megállapodást értek el a COGECA, az ETF és az EUROPÊCHE között létrejött, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) 2007. évi, a halászati ágazat munkafeltételeiről szóló egyezményének végrehajtásáról szóló szociális partneri megállapodás végrehajtásáról szóló tanácsi irányelv tervezet kapcsán.
A miniszterek továbbá irányadó vitát folytattak az Új európai készségfejlesztési program kapcsán, továbbá elfogadták a Foglalkoztatási Bizottság (EMCO) véleményét a témában. Az Európai Bizottság bemutatta az Europass keretrendszernek a készségekkel és képesítésekkel kapcsolatos szolgáltatások javítása érdekében történő módosításáról szóló október 4-i javaslatát.
A 2017. évi Európai Szemeszter előkészítése keretében a Tanácsülés jóváhagyta a Foglalkoztatási Bizottság (EMCO) részéről a Foglalkoztatási teljesítményfigyelő, valamint a Szociális védelmi bizottság (SPC) részéről a Szociális védelmi monitoring jelentést, valamint a két szakbizottság által előkészített kulcsüzeneteket.
A Tanácsülésen az Európai Bizottság bemutatta az Ifjúsági Garancia megvalósításáról, valamint az Ifjúsági Foglalkoztatási Kezdeményezésről szóló 2016. október 4-én elfogadott jelentését. A miniszterek emellett eszmecserét folytattak a 2016. február 15-én elfogadásra került, a tartósan munkanélküli személyek munkaerő-piaci integrációjától szóló tanácsi ajánlás végrehajtásáról, valamint jóváhagyták a Foglalkoztatási Bizottság (EMCO) véleményét a témában. Az EPSCO Tanács ülésén emellett sor került Állami Foglalkoztatási Szolgálatok (PES) hálózatának kölcsönös tanulási tevékenységének (bench-learning) első értékelésére a Bizottság és a PES hálózat alelnökének részéről.
A Tanácsülésen a szlovák elnökség és az Európai Bizottság tájékoztatást adott a 2016. október 19-i Tripartit Szociális Csúcs előkészítéséről. A Tanácsülésen emellett megvitatásra került az „Intenzívebb szociális párbeszéd: új kezdet”című, még a holland elnökség alatt a négy európai szintű szociális partner (Európai Szakszervezeti Szövetség, BUSINESSEUROPE, CEEP, UEAPME), az Európai Bizottság, valamint az Európai Unió Tanácsának holland elnöksége által aláírt együttes nyilatkozat jelenlegi helyzetének állása.
A Tanács elfogadta az Európai Számvevőszék romák integrációját célzó uniós szakpolitikai kezdeményezésekre és pénzügyi támogatásra vonatkozó jelentéséről szóló tanácsi következtetéseket.
A Tanács általánosságban megerősítette a szociális jogok európai pillérével kapcsolatos EMCO-SPC együttes véleményt, annak az Európai Bizottság által idén márciusban meghirdetett nyilvános konzultációban való továbbítása céljából. A közös véleményt kizárólag a két tanácsadó bizottság készítette elő, melynek tartalmát a Tanács nem vizsgálta. Magyarország egyet tudott érteni azzal, hogy mint saját véleményét az EMCO és az SPC a dokumentumot benyújtsa a nyilvános konzultációba. Eljárási szempontból azonban fontosnak tartottuk annak hangsúlyozását, hogy ez a közös vélemény nem befolyásolhatja sem a további tanácsi tárgyalásokat, sem a tagállamok jogát arra, hogy kifejezzék álláspontjukat a szociális jogok európai pillérének létrehozásával kapcsolatban. Ezt az elgondolást a Tanács elismerte az általános megerősítés révén. Magyarország bár nem kérdőjelezi meg a szociális szempontok fontosságát, ugyanakkor a tárgyalások jelen fázisában számos aggálya van a Bizottság által kezdeményezett szociális jogok európai pillérével kapcsolatban, annak jogi természetét, lehetséges tartalmát illetően.