December 6-án és 7-én két napos magas szintű szakmai konferencia zajlott az Európai Unió ügynökségeit tömörítő Agencies Network szervezésében, amelyen Mairead Mcguinness, az Európai Parlament alelnöke és Kristalina Georgieva - az Európai Bizottság alelnöke, költségvetésért és emberi erőforrásokért felelős biztos mellett Stelbaczky Tibor nagykövet, helyettes állandó képviselő mondott nyitóbeszédet. Sandra Lagumina, az ENGIE Csoport alelnöke szintén a konferencia magas szintű előadójaként fejtette ki álláspontját az ügynökségek eddigi tevékenységével kapcsolatban.
A magas szintű rendezvény, melynek az Európai Parlament épülete adott otthont kiváló alkalmat nyújtott a több, mint 400 résztvevő számára, hogy kifejtsék nézeteiket az EU-ban működő, különböző szakmai területet felölelő ügynökség tevékenységével kapcsolatban. A két napos eseményen az EU ügynökségeinek, illetve közös vállalkozásainak képviselői mellett a civil szféra és a gazdasági élet kulcsszereplői, valamint az EU főbb döntéshozó szerveinek szakértői jelentek meg. A rendezvény egyik célja éppen ezen szereplők pozitív tapasztalatairól szóló információcsere volt – különösképpen a Juncker Bizottsági elnök munkaprogramjában is meghatározott elsődleges uniós célkitűzések tükrében. A konferencia másik kitűzése az volt, hogy megismertetesse a közönséggel, hogy az EU-s ügynökségek mennyiben tudtak az elmúlt évek során hozzájárulni az EU közös céljainak – mint például állampolgárok biztonsága, élelmiszerbiztonság, környezetvédelem – megvalósításához.
De mit is értünk decentralizált ügynökségek alatt? Az EU ügynökségei az uniós intézményektől független, önálló jogi személyiséggel rendelkező szervek, amelyeket az uniós jog alapján, meghatározott feladatok elvégzése céljából hoztak létre. Az EU a decentralizált ügynökségeket olyan műszaki és tudományos feladatok elvégzése céljából hozta létre, amelyek révén segítik az uniós intézményeket a szakpolitikák végrehajtásában és a döntések meghozatalában. |
Az Unió 24 tagállamában – köztük Magyarországon - működő 45 decentralizált ügynökség rendkívül fontos szerepet játszik az Európai Unió működésében, mivel a lakosság és a gazdasági szereplők érdekeit egyaránt szolgálják – hangsúlyozta Stelbaczky Tibor nagykövet. Hozzátette: Magyarország rendkívül büszke arra, hogy két, kiemelkedő szerepet betöltő uniós ügynökségnek is otthon ad. Az egyik ügynökség az Európai Rendőrakadémia (CEPOL), amelynek a székhelye Budapesten található, és feladata a rendőrtisztek képzése és különösen a bűnüldöző szervek kialakuló fenyegetésekre való reagálási képességének erősítése, középpontban az európai – vagy határokon átnyúló – dimenzióval rendelkező fenyegetésekkel, amilyen például a kábítószer-kereskedelem vagy a terrorizmus.
A másik, magyarországi székhellyel rendelkező ügynökség, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT), melynek küldetése, hogy Európa innovációs képességének erősítésével hozzájáruljon a fenntartható gazdasági növekedéshez és a munkahelyteremtéshez oly módon, hogy előmozdítja és megerősíti a vállalkozások, az oktatási intézmények és a kutatási szervezetek közötti szinergiákat és együttműködést. Kedvező környezetet teremt a kreatív elképzelések számára, és ezáltal lehetővé teszi, hogy világszínvonalú vállalkozói készségek és innovációk bontakozhassanak ki Európában, melyhez ezáltal Magyarország is hozzájárul.
Magyarország EU melletti helyettes állandó képviselője hangsúlyozta továbbá, hogy minden, a Visegrádi régióban működő ügynökség jelentős hozzáadott értékkel bír az állampolgárok mindennapi életére nézve ugyanúgy, mint a vállalkozások működését illetően – például bizonyos eljárások egyszerűsítése által hozzájárul a gazdasági szereplők adminisztrációs terheinek csökkentéshez. Példaként többek között a Frontex ügynökségnek a hatékonyabb külső határvédelem érdekében végzett tevékenységét említette, amelynek fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni a jelenlegi európai helyzetben.
Végezetül elmondta, hogy specifikus feladatokat ellátva és azok végrehajtásával az ügynökségek nem csak az uniós intézmények munkájához járulnak hozzá, hanem a tagállamokat is segítik abban, hogy az európai állampolgárok életét biztonságosabbá, egyszerűbbé és jobbá tegyék. Így együttműködve, a nemzeti és az uniós intézmények kiegészítik egymás tevékenységét a jobb eredmény érdekében.