Az EU kohéziós politikája 1986-ban született azzal a céllal, hogy konkrét projekteken keresztül segítsék elő regionális szinten a gazdasági, szociális és területi kohéziót. A 2014-2020-as költségvetési időszakban a teljes uniós költségvetés közel egyharmadát a kohéziós támogatásokra szánt források teszik ki. A kohéziós politikán keresztül támogatásban részesülnek a legkevésbé fejlett régiók polgárai és vállalkozásai - mely a források közel 70%-át teszik ki -, az átalakulás alatt lévő és fejlettebb régiók (a források kb. 25%-a) és a határ menti együttműködések (a források kb. 3%-a) is.
Európa régiói azért álltak ki a kohéziós politika mellett, mert a 2020 utáni regionális politika aktív alakítói kívánnak maradni.
A kezdeményezéshez az EU 276 tervezési-statisztikai régiójának (NUTS II) 67,7 %-a csatlakozott, mely felöleli az EU teljes népességének 71, 5 %-át. A lobbi csoport egy politikai nyilatkozatot fogalmazott meg, amelyet a támogatók saját nyelvükre lefordítva és aláírva egy egységes, 300 oldalas „book of signiture” –be rendeztek. A nyilatkozat kijelenti, hogy a kohéziós politika az egyik legfontosabb európai politika, mely teljességgel alkalmazza a szubszidiaritás és az arányosság elvét a megosztott és a többszintű kormányzás, a partnerség, a szolidaritás, az együttműködés és a tényeken alapuló helyben hozott szabályokon keresztül.
A deklaráció hangsúlyozza, hogy a 2020 utáni regionális politikának az EU minden régiójára ki kell terjednie és az EU-s támogatások rendszerét meg kell tartani minden régióban, valamint azt is, hogy a támogatási formák tekintetében rugalmas megközelítést lenne érdemes alkalmazni.
A résztvevők által aláírt nyilatkozatot ünnepélyes keretek között Corina Cretu Regionális politikáért felelős biztos asszonynak, szeptember 28-án, Bajorország Képviseletén adták át.
A kezdeményezéshez a magyar megyék és önkormányzatok is csatlakoztak. A Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége és a Magyar Önkormányzatok Szövetsége nevében a politikai nyilatkozatot Ribányi József, a Régiók Bizottsága magyar delegációjának vezetője írta alá. A megyei elnökök közül Kakas Béla, Csongrád megyei elnök személyesen is jelen volt, és aláírásával hitelesítette a Nyilatkozatot.