A Karrier Akadémia „Út az európai uniós intézményekbe” című képzéssorozatának október 14-i szezonnyitó rendezvényének vendége Baneth András, az EPSO-versenyvizsgára felkészítő, nagy sikerű könyv szerzője volt. Az interaktív előadás keretében az érdeklődő fiatalok megismerhették az EPSO vizsgarendszer felépítését és feladattípusait, valamint választ kaphattak uniós munkavállalással kapcsolatos kérdéseikre.
Baneth András az Európai Bizottságban és az Európai Bíróságon szerzett munkatapasztalatait, saját élményeit és az Arboreus Online Training uniós versenyvizsgára felkészítő vállalkozás társalapítójaként szerzett gyakorlati tudását felhasználva tartott informatív előadást az EU-s intézményeknél történő munkavállalásról.
A politikai megbízottak és más speciális területen dolgozók kivételével az európai intézményeknél foglalkoztatott munkavállalók karrierje egy sikeres EPSO-versenyvizsgával (EPSO - European Personnel Selection Office) kezdődik.
Az előadáson szó esett a számítógépes előválogató tesztről, melyet az összes tagállam fővárosában ingyenesen meg lehet próbálni. A tesztre minden évben 40-45 ezren jelentkeznek, jelentős részük azonban nem tudja sikerrel venni ezt az akadályt, s ennek oka Baneth András szerint elsősorban a megfelelő felkészülés hiánya és az, hogy emiatt a jelentkezők nem tudják a meghatározott, igen szoros időkereten belül megoldani a feladatokat. A nemrégiben bevezetett második szűrő keretében a jelentkezőknek egy elektronikus levelezőrendszert szimuláló programon keresztül kell a különböző címzettektől érkező levelek megismerése után egy felmerülő nehézséget, kérdést megoldaniuk.
Az utolsó, harmadik kiválasztási kör egy brüsszeli egész napos vizsgasorozatot foglal magában, mely során a résztvevőknek egyedül vagy csoportokat alkotva kell három-négy, az európai uniós munkafolyamatban gyakran előforduló szituációt modellezi. A sikeresen vizsgázottak közül évente mintegy 1000-1200 új munkatárs kerül tartaléklistáról az európai intézményekhez.
A kérdésekre reagálva Baneth András elmondta, hogy a tartaléklistán szereplők a hivatalos csatornákon keresztül nem tudják befolyásolni, mely intézményhez kerülnek, azonban a fennálló ismeretségek, a megszerzett képesítés befolyásolhatja, hogy hová hívják be a jelölteket személyes interjúra. Az előadó hangsúlyozta, hogy a fiataloknak mindenképp érdemes az uniós intézményekben meghirdetett szakmai gyakorlatokat megpályázniuk, hiszen a szerzett kapcsolatok és tapasztalatok jövőbeli elhelyezkedésüket is elősegíthetik.
A hallgatói kérdések megválaszolását követően Baneth András összefoglalásképp kiemelte, hogy bár az EPSO-versenyvizsga teljesítése nem könnyű, de kellő felkészüléssel kivitelezhető feladat, melyet követően egy élethosszig tartó, biztos karrierút vár a sikeresen felvételizőkre.